Sesli Arama Özelliği ile SEO’da Yeni Bir Dönem

Google’ın Hiç Bilmediğiniz 17 Hizmeti
2 Temmuz 2018
Başarılı Bir Web Sitesi Nasıl Olur?
2 Temmuz 2018

Arama motorları kullanıcıların merak ettikleri tüm soruların cevabını almalarını sağlıyor. Arama motorlarına ve bazı akıllı telefonlara gelen sesli arama özelliği kullanıcıların yaklaşık yüzde 20 kadarı tarafından kullanılıyor. Hareket halindeyken hızlı ve kolay bir şekilde arama motorunu kullanma imkânı sağlayan sesli arama özelliği, dijital platformlarda yer alan siteler tarafından da dikkatle takip edilmesi gereken ilerlemeler arasında yer alıyor. İnternet ortamında bulunan sitelerin arama motorlarında daha üst sıralarda yer almasını sağlayan çeşitli yöntemler bütünü olarak ifade edilebilecek SEO, sesli arama özelliğinin gelmesiyle çeşitli değişimler yaşıyor. Sesli Arama Özelliği ile SEO’da Yeni Bir Dönem başlıyor.

Sesli Aramaya Uygun İçerikler

Siteler oluşturulurken kullanılan etiketler ya da vurgulanan bazı içeriklerin sesli aramaya uygun olması halinde, sonuçlarda üst sıralarda yer alma ihtimali yükseliyor. Sesli arama özelliği kullanılırken, daha uzun ve soru kalıplarıyla biten cümleler tercih ediliyor. Bu nedenle, site editörlerinin arama sonucunda çıkabilecek tarzda kodlamalar yapması gerekiyor. Aramalarda üst sıralarda yer alan siteler kullanıcılar tarafından öncelikli olarak ziyaret ediliyor. Ziyaret edilen sitede beklentinin karşılanması halinde ise, site sahibinin kazanç elde etmesi mümkün oluyor.

Kullanım Yaygınlaşıyor

Sesli arama özelliği her geçen gün daha çok sayıda kişi tarafından kullanılmaya devam ediliyor. 2050 yılına kadar kullanıcıların yarısının sesli arama özelliğiyle istedikleri sonuçlara ulaşmaya çalışması bekleniyor. İleri görüşlü olan ve kazançlarını artırmak isteyen yatırımcıların ise, dijital platformda bulunan sitelerini sesli aramada çıkacak sonuçlara göre tasarlaması gerekiyor. Uzmanlara göre, arama motorunda arama yapılırken sesli arama özelliğinin kullanılması, hareket halindeki kişiler açısından büyük avantajlar sağlıyor. Özellikle hareket halindeki bir aracı kullanan kişinin acil durumlarda dijital ortamlarda sesli arama yapması gerekiyor.

Mesajınız Başarıyla Gönderildi. Teşekkürler

0 (232) 259 67 77